O obytných boxech:

Věděli jste, že modulární výstavba mobilních domů a dřevostaveb vychází z myšlenky prefabrikace stavebních dílů staré již 50 let? Naprostá výjimečnost ve srovnání s konvenční výstavbou vyniká především nižšími pořizovacími náklady a rychlostí výstavby.

Konstrukční řešení mobilních domů

Povrchy

Celá konstrukce obytných boxů vychází z principu suché výstavby. Ve skladbách dílců se tedy v co největší míře využívají deskové materiály a technologie nevyžadující "mokrý proces", jako např. OSB, SDK, MDF a DHF desky. Standardně se pro povrchové vrstvy v interiérech využívají desky SDK a OSB. V případě potřeby se u náročnějších provozů - vlhkost, zatížení, chemická odolnost - používají cementovláknité desky Fermacell. V prostorách se zvýšenou vlhkostí se pak jako finální povrchová úprava používají keramické obklady, případně stěrky. Jako povrchová úprava venkovních stěn se nejčastěji využívá dřevěný obklad (borovice, modřín, atp.) v kombinaci s omítkami, příp. libovolným obkladem. Výhodou prefabrikace modulů je také možnost zhotovit povrchové vrstvy požadovaných vlastností přímo při výrobě panelů v hale, a tím urychlit celkový čas procesu výstavby na staveništi, kde se již dodělají pouze finální detaily.

Spojování

Konečný objem stavby je výsledkem propojení požadovaného množství modulů dle nároků technologie a investorů. Propojení modulů se standardně provádí pomocí šroubovacích spojů rozmístěných po délkách jednotlivých stěn. Ke spojování modulů se využívají jak závitové tyče, tak speciální kalené šrouby. Propojování modulů je možné jak v horizontálním, tak vertikální směru. Jediné omezení v tomto případě vzniká vlivem protipožárním předpisům v daném státě (v Česku je tak možné zrealizovat stavbu až do výšky 5 běžných podlaží). Pokud to vyžadují nároky na interiér, může být hlava šroubového spoje vyprofilována do dřevěné konstrukce a následně zaplentována povrchovou vrstvou stěny. Díky tomu a díky vhodnému sjednocení fasády pak nikdo nepozná, že se jedná o modulární stavbu - mobilní domy.

Dřevostavby

Společnost Cangor a.s. se zabývá zejména výstavbou pasivních a nízkoenergetický dřevostaveb a developingem. Taktéž mobilními domy a školkami.

Mobilní domy

Firma Mobile Point Corporation a.s. se zabývá výrobou, montáží, dovozem, realizací a prodejem ekologických mobilních domů a rovněž prodejem, pronájmem a provozem mobilních mateřských škol.